Joukkuepikashakin Helsingin mestaruus 2003

  M-RYHMÄ PP JP Shakkikoti 13.10.2003
 1. Garde 1 44   Jouni Yrjölä 12½, Jan Ristoja 10, Thomas Ristoja 12, Sami Pitkänen 9½
 2. HSK 1 43½   Joose Norri 10½, Riku Molander 10½, Markku Hartikainen 12, Juhani Sorri 10½
 3. MatSK 1 42½   Kari Pulkkinen 9½, Petri Kekki 11, Kari Nieminen 9, Sauli Tiitta 13
 4. I-HSK 1 38½   Pasi Korhonen 9, Marko Lehtisalo 9½, Tapio Tuomala 8½, Panu Kilpelä 11½
 5. EtVaS 1  35½   Tero Kokkila 9½, Henri Koskinen 9½, Perttu Anttila 8½, Juha Patosalmi 8
 6. HSK 3 30   Matti Uimonen 7, Matti Kauranen 10, Jouko Unhola 6, Ilkka Mäkinen 7
 7. HSK 2 28 13 Pasi Pollari 7½, Pekka Nikkanen 7½, Allan Kiviaho 7½, John Fieandt 5½
 8. SSK 1 28 12 Harri Hurme 5, Ilkka Sarén 6½, Juhani Lehti 7, Seppo Aakio 9½
 9. ESK 1 27½   Tapio Talasterä 5½, Tommy Ilmoni 5½, Teemu Pudas 9, Leif Nyström 7½
10. Aatos 24   Jari Toivola 7, Ari Issakainen 8½, Mika Puittinen 4, Timo Nuutilainen 4½
11. Remi 20 11 Markus Kiili 2, Samu Ristoja 4, Sasu Lappalainen 6, Marko Kosonen 8
12. I-HSK 2 20 7 Pekka Pietinen 7½, Harri Hytönen 5½, Olavi Sirve 4½, Martti Myllyniemi 2½
13. Garde 2 15   Eetu Prieur 6, Jon Eriksson 4, Hannu Ojala 3, Antti Lehtelä 2
14. LauttSK 1 13   Jyrki Heikkinen 5, Matti Rantanen 1½, Pekka Kauppala 4½, Seppo Järvinen 2
15. SSK 2 10½   Jukka Tuovinen 1½, Klaus Ketola 1½, Jyrki Kauppinen 3½, Neal Turner 4
  Velhot     Ei osallistunut, putoaa ensi vuodeksi A-ryhmään
-
  A-RYHMÄ PP JP Shakkikoti 14.10.2003
 1. MatSK 2 28½   Janne Salimäki 6, Janne Pirttilahti 6½, Kari Rauramaa 9, Petri Tuutti 7
 2. KäpSK 1 28   Timo Holopainen 6, Janne Nurmela 6, Ilpo Tiihonen 8, Marko Honkanen 8
 3. RikSha 26½   Harri Laakso 9, Tapani Tähkävuori 5½, Jorma Haanpää 5, Jari Lehvonen 7
 4. ES-78 1 21½ 12 Jarmo Pystynen 3½, Timo Mähönen 6, Tero Lehtinen 5, Arto Lindholm 7
 5. EtVaS 2 21½ 12 Heikki Salo 6, Mikko Alava 7, Eero Männistö 4, Ilppo Kivivuori 4½
 6. MatSK 3 21   Antti Suominen 5½, Esko Koskimaa 5½, Ari Möttönen 5½, Bennie Wardi 4½
 7. I-HSK 3 20   Eero Wilen 5, Mikael Sjöberg 5, Seppo Toikkanen 6, Pentti Heikkinen 4
 8. HSK 4 18½   Ilkka Mustonen 5½, Tauno Turtiainen 4, Kaj Funck 4, Matti Pöri 5
 9. Garde 3 15½   Harri Saarinen 5, Henrik Järnström 4, Timo Koivistoinen 3, Esa Kokko 3½
10. X 1 14½   Petteri Paronen 3½, Sippo Puroila 4, Timo Kärnä 2½, Tommi Vainikainen 4½
11. X 2   Tapio Kimpiharju 0, Risto Redsven 1½, Leif Nyman 3, Tero Nurminen 0
  X 3      ei osallistunut, putoaa ensi vuodeksi B-sarjaan.

B-ryhmä pelattiin kaksinkertaisena sarjana. B-ryhmän tuloksia ei lasketa pikashakin vahvuuslukulaskentaan..

  B-RYHMÄ PP JP Shakkikoti 16.10.2003
1. KäpSK 2 43½ 24 Stefan Hörhammer 13½, Eero Patola 8, Mikael Calonius 11½, Tuomas Niemelä 10½
2. KS-58 43½ 23 Kimmo Katajainen 10, Tero Sihvonen 13, Veikko Koskinen 9, Heikki Visti 11½
3. LauttSK 2 40   Raimo Kohvakka 7½, Reijo Rautio 6½, Timo Siikonen 15, Janne Kauppinen 11
4. LiShaKe 37½   Sami Hallenberg 13, Mika Tantarimäki 12½, Lauri Keskinen 12, wo 0
5. ESK 2 32½   Ilkka Pitkänen 7, Juhani Berg 11½, Martti Helojoki 5, Esa Taivainen 9
6. ES-78 2 29½   Kaarlo Kaarlonen 6½, Esa Auvinen 7½, Lauri Tolkkila 4, Ilppo Salonen 11½
7. Remi 2 26   Niko Penttinen 5, Antti Kahri 5, Kalle Kumpulainen 7, Pekka Rautiainen 9
8. I-HSK 4 25   Paavo Väisänen 5½, Marjatta Kujasalo 6, Pauli Jormanainen 6, Risto Ruuhila 7½
9. Garde 4   Harri Takala 4, Åke Boström 2, Hannu Sandström 2½, wo 0