Rikospoliisien Shakkikerhon kotisivun alkuun (16.1.1999)

Rikospoliisien Shakkikerho r.y. järjesti ensimmäisen kerran historiansa aikana Suomen Keskusshakkiliiton luvalla selokelpoisen viikonlopputurnauksen, joka pelattiin Helsingin Lauttasaaressa Poliisien majalla 4.-5.4.1998.
Turnaus pelattiin kolmessa sarjassa A-C. Kerholehdessämme 4/98 julkaisimme A-sarjan otteluita. A-sarjassa kaikkien pelaajien seloluku oli yli 2000. Useita Suomen parhaimpiin lukeutuvia shakinpelaajia osallistui turnaukseemme.

Kierrokset 1-3 pelattiin 4.4.98 ja 4-5 seuraavana päivänä.

1. kierros:

Eriksson Jon (SKFC) - Paasikangas-Tella Johanna (EtVaS) ECO A42
1. d4 g6 2. c4 Lg7 3. Rc3 d6 4. e4 Rd7 5. Rf3 e5 6. Le2 Re7 7. O-O O-O 8. Le3 c6 9. Dd2 Dc7 10. Tad1 exd4 11. Rxd4 Re5 12. f3 f6 13. Kh1 Kh8 14. Tc1 Ld7 15. Tfd1 Tad8 16. Dc2 Lc8 17. Dd2 a6 18. De1 Rg8 19. Dh4 Df7 20. b3 c5 21. Rc2 f5 22. Rd5 Le6 23. Lg5 Tde8 24. Rce3 Lxd5 25. Rxd5 h6 26. Rf4 Dd7 27. Td5 Kh7 28. Rh3 fxe4 29. fxe4 Rf6 30. Lxf6 Lxf6 31. Dg3 De7 32. Tcd1 Td8 33. De3 Rc6 34. T5d3 Ld4 35. Dg3 Dxe4 36. Lf3 De5 37. Lxc6 bxc6 38. Dh4 Df6 39. Dx f6 Txf6 40. g3 g5 41. Te1 a5 42. Te7+ Kg6 43. Ta7 Te8 44. Td2 g4 45. Rf4+ Txf4 0-1

Kilpelä Panu (I-HSK) - Välkesalmi Kimmo (SKFC) ECO B00
1. e4 Rc6 2. Rf3 d6 3. g3 Rf6 4. d3 Lg4 5. h3 Lh5 6. Le3 d5 7. Rbd2 dxe4 8. dxe4 Rxe4 9. g4 Lg6 10. Lg2 e6 11. O-O Rd6 12. Dc1 Rb4 13. Re1 Rd5 14. Lc5 Rf4 15. Lxd6 Re2+ 0-1

Koskela Niina (SKFC) - Manninen Marko (HSK) ECO C00
1. e4 e6 2. d3 d5 3. Rd2 Rf6 4. Rgf3 dxe4 5. dxe4 Lc5 6. Le2 Rc6 7. O-O O-O 8. c3 a5 9. Da4 e5 10. b4 Ld6 11. b5 Rb8 12. Td1 De7 13. Rf1 Rbd7 14. Rg3 Rc5 15. Dc2 h6 16. h3 b6 17. Le3 Kh7 18. Rd2 Rb7 19. Rc4 Lc5 20. Td2 g6 21. Tad1 Lxe3 22. Rxe3 Le6 23. c4 Rc5 24. Rd5 Lxd5 25. cxd5 Tad8 26. Ld3 Re8 27. Te1 Rd6 28. Tde2 a4 29. Rf1 Ta8 30. f4 Rxd3 31. Dxd3 exf4 32. e5 Rf5 33. Tc1 f3 34. Te4 fxg2 35. Rh2 h5 36. Tc2 Tad8 37. Txg2 Dc5+ 38. Kh1 Txd5 39. Dc2 Rg3+ 0-1

Nouro Mikael (SKFC) - Äijälä Jouko (LahS) ECO B00
1. e4 Rc6 2. Rf3 d6 3. d4 Rf6 4. Rc3 g6 5. Lg5 Lg7 6. Dd2 h6 7. Lf4 g5 8. Le3 g4 9. d5 gxf3 10. dxc6 bxc6 11. gxf3 e5 12. Le2 Rh5 13. O-O-O Df614. Tdg1 Rf4 15. Ld1 Le6 16. a3 h5 17. Re2 Rh3 18. Tf1 h4 19. Dc3 Kd7 20. f4 exf4 21. Ld4 Dg5 22. Lxg7 f3+ 23. K b1 fxe2 24. Lxe2 Thg8 25. Ld4 Df4 26. f3 Tg2 27. La6 Tb8 28. Lxa7 Ta8 29. Le3 De5 30. Ld4 Dxd4 31. Dxd4 Txa6 32. f4 f5 33. Dd3 1-0

Nykopp Michael (SKFC) - Keskisarja Teemu (TuTS) ECO B86
1. e4 c5 2. Rf3 d6 3. d4 cxd4 4. Rxd4 Rf6 5. Rc3 a6 6. Lc4 e6 7. Lb3 Rbd7 8. O-O Rc5 9. Te1 Le7 10. Df3 O-O 11. Dg3 Kh8 12. f3 Dc7 13. Le3 b5 14. a3 Rxb3 15. Rxb3 Ld7 16. Df2 Tfc8 17. Lb6 Db8 18. La5 Kg8 19. Tad1 Le8 20. Lb4 Ta7 21. Lxd6 Lxd6 22. Txd6 Rd7 23. Ted1 Re5 24. Ra5 h6 25. Dd4 Rc6 26. Rxc6 Lxc6 27. Td8+ Txd8 28. Dxd8+ Dxd8 29. Txd8+ Kh7 30. Td6 Tc7 31. Re2 Kg6 32. c3 Kf6 33. Kf2 g5 34. Ke3 Lb7 35. Td4 Ke7 36. a4 Lc6 37. axb5 axb5 38. Tb4 Ld7 39. Rd4 Tc5 40 . Rb3 Tc7 41. Rc1 h5 42. h3 h4 43. Rd3 Tc8 44. Td4 f6 45. Rb4 Tc7 46. Td1 Ta7 47. f4 gxf4+ 48. Kxf4 0-1

Parkkinen Jyrki (OSS) - Holmsten Aleksei (TuTS) ECO A05
1. Rf3 Rf6 2. c4 g6 3. g3 Lg7 4. Lg2 O-O 5. O-O d5 6. cxd5 Rxd5 7. d4 Rc6 8. Rc3 Rb6 9. e3 e5 10. d5 Re7 11. e4 Lg4 12. h3 Ld7 13. b3 Rec8 14. Lg5 f6 15. Le3 Rd6 16. Dd2 f5 17. exf5 gxf5 18. Lh6 e4 19. Rd4 Df6 20. Lxg7 Dxg7 21. Rde2 Tae8 22. Tae1 Rb5 23. Kh2 Kh8 24. a4 Rxc3 25. Rxc3 Td8 26. a5 Rc8 27. Td1 Rd6 28. Dd4 Rb5 29. Rxb5 Lxb5 30. Tfe1 Dxd4 31. Txd4 c5 32. Td2 Ld3 33. Txd3 exd3 34. Td1 f4 35. Txd3 fxg3+ 36. fxg3 Kg7 37. Tc3 b6 38. axb6 axb6 39. b4 cxb4 40. Tb3 Ta8 41. d6 Ta2 42. d7 Td8 43. Td3 b3 44. Txb3 Txd7 45. Txb6 Tdd2 46. Tb7+ Kf6 47. Tb6+ Ke7 48. Tb7+ Kd8 0-1

Pitkänen Jorma (LahS) - Garber Vjatseslav (Viro) ECO B28
1. e4 c5 2. Rf3 a6 3. a4 Rc6 4. d4 cxd4 5. Rxd4 Da5+ 6. c3 Rf6 7. f3 Rxd4 8. Dxd4 e5 9. Df2 d5 10. Lg5 Le6 11. Lxf6 gxf6 12. b4 Dc7 13. exd5 Lxd5 14. De3 O-O-O 15. Ld3 a5 16. O-O axb4 17. cxb4 Lxb4 18. Tc1 Lc6 19. Rc3 Da5 20 . Lb5 Lxc3 21. Txc3 Kc7 22. Tc5 Dd2 23. Dxd2 Txd2 24. Tac1 Td6 25. a5 Kd7 26. Tb1 Kc7 27. Tbc1 Thd8 28. a6 Kb6 29. axb7 Lxb7 30. Le2 Lc6 31. T5c2 Ta8 32. Ld3 h6 33. Txc6+ 1-0

Ristoja Jan (SKFC) - Mäki-Uuro Miikka (MatSK) ECO B10
1. e4 c6 2. Rf3 d5 3. exd5 cxd5 4. d4 Rf6 5. Le2 Rc6 6. O-O Lg4 7. b3 e6 8. Lb2 Le7 9. Rbd2 O-O 10. Re5 Lxe2 11. Dxe2 Tc8 12. Rdf3 Da5 13. a3 Rxe5 14. Rxe5 Tc7 15. Tac1 Tfc8 16. c4 dxc4 17. bxc4 Ld6 18. f4 Da6 19. f5 exf5 20. Txf5 Lxe5 21. dxe5 Txc4 22. T xc4 Txc4 23. exf6 Tc1+ 24. Kf2 Dxe2+ 25. Kxe2 Tc2+ 26. Kf3 Txb2 27. Ta5 a6 28. Tg5 g6 29. Td5 h5 30. Td8+ Kh7 31. Tf8 g5 32. Txf7+ Kg6 33. Tf8 Tb3+ 34. Ke4 Txa3 35. Kd5 Ta2 36. f7 Txg2 37. Tb8 Kxf7 38. Txb7+ Kf6 39. h3 Te2 40. Tb6+ Kf5 41. Txa6 Td2+ 42. Kc4 g4 0-1

Sammalvuo Tapani (Taraus) - Kiltti Jyrki (Taraus) ECO D53
1. d4 d5 2. c4 e6 3. Rc3 Rf6 4. Lg5 Le7 5. e3 c6 6. Rf3 Rbd7 7. Dc2 Da5 8. cxd5 exd5 9. Ld3 b6 10. e4 La6 11. Lxa6 Dxa6 12. e5 Rg8 13. Df5 Lxg5 14. Rxg5 Rh6 15. Dc2 g6 16. e6 Rf8 17. Re2 Tc8 18. exf7+ Rxf7 19. Rxf7 Kxf7 20. O-O Rd7 21. Rf4 The8 22. Tfe1 Dc4 23. Dd2 Txe1+ 24. Txe1 Te8 25. Txe8 Kxe8 26. b3 Da6 27. De3+ Kd8 28. Re6+ Kc8 29. Dg5 Dxa2 30. Dd8+ Kb7 31. Dxd7+ Ka6 32. h3 Dxb3 33. Dxc6 Ka5 34. Db7 a6 35. Rc7 Dd1+ 36. Kh2 Dxd4 37. Dxa6+ Kb4 38. Dxb6+ 1-0

Sorri Juhani (HSK) - Pirttilahti Janne (MatSK) ECO C02
1. e4 e6 2. d4 d5 3. e5 c5 4. c3 Ld7 5. Rf3 Db6 6. Ld3 Lb5 7. O-O Lxd3 8. Dxd3 Da6 9. Dd1 Rc6 10. Te1 Tc8 11. Lg5 cxd4 12. Rxd4 Rge7 13. Lxe7 Lxe7 14. Rf3 O-O 15. Rbd2 Tc7 16. Rf1 Tfc8 17. Rg3 Ra5 18. Rh5 Rc4 19. Tb1 b5 20. Rd4 Db6 21. De2 a5 22. Tbd1 b4 23. Td3 bxc3 24. bxc3 a4 25. h3 a3 26. Rxg7 Kxg7 27. Dg4+ Kf8 28. Tf3 Ke8 29. Dh5 Lc5 30. Dxh7 Te7 31. Rb3 Ra5 32. Rxc5 Dxc5 33. g4 Dc4 34. Db1 Tb7 35. Dc2 Rc6 36. Dh7 Te7 37. Tb1 Dxa2 38. Tb7 Txb7 39. Dg8 + Kd7 40. Txf7+ Re7 41. Txe7+ Kxe7 42. Dg7+ Ke8 43. Dg8+ Kd7 44. Df7+ Kc6 45. Dxe6+ Kb5 46. Dxc8 Db1+ 47. Kh2 a2 48. Dxb7+ Kc4 49. Dc6+ Kb3 50. Db5+ Kc2 51. De2+ Kc1 52. e6 a1=D 53. e7 Db8+ 54. Kg2 Daa8 55. De1+ Kb2 56. Dd2+ Kb3 57. Dd1+ Kxc3 58. Dc1+ Kd4 1/2-1/2

Svörjov Igor (Viro) - Laakso Harri (RikSha) ECO A48
1. d4 Rf6 2. Rf3 g6 3. Lg5 Lg7 4. Rbd2 d6 5. c3 c5 6. dxc5 dxc5 7. e4 O-O 8. Lc4 Lg4 9. O-O Dc7 10. De2 e6 11. Tfe1 Rc6 12. Dd3 Lxf3 13. Rxf3 Rg4 14. De2 Rge5 15. Rxe5 Rxe5 16. Lb3 c4 17. Lc2 Db6 18. Tab1 Da6 19. Ted1 h6 20. Le3 Tfd8 21. a4 Rd3 22. f4 e5 23. f5 g5 24. g3 Dc6 25. b3 Tac8 26. bxc4 Rc5 27. Td5 Rxa4 28. Dd2 Txd5 29. exd5 Dd7 30. Lxa4 Dxa4 31. c5 Dd7 32. Dd3 e4 33. Dxe4 Lxc3 34. d6 Te8 35. Df3 b6 36. cxb6 axb6 37. Txb6 La5 38. Ta6 Lb4 3 9. Lf2 Lxd6 40. Dd5 Td8 41. Kg2 Le7 42. Tg6+ Kf8 43. Dxd7 Txd7 44. Txh6 Kg7 45. Tc6 Td2 46. h3 Td5 47. g4 Td2 48. Kf3 Lf6 49. Tc4 Td3+ 50. Le3 Tb3 51. Ke4 Ta3 52. Tc8 Tb3 53. Tc7 Ta3 54. h4 gxh4 55. g5 Txe3+ 56. Kxe3 Lxg5+ 57. Kf3 h3 58. Tc2 1-0

Tella Jussi (EtVaS) - Leino Jukka (SalSK) ECO D35
1. d4 Rf6 2. c4 e6 3. Rc3 d5 4. cxd5 exd5 5. Lg5 Rbd7 6. e3 Le7 7. Ld3 O-O 8. Rge2 b6 9. Rg3 h6 10. Lf4 g5 11. Rf5 gxf4 12. Rxh6+ Kh8 13. Df3 Rb8 14. Dxf4 Dd6 15. Dh4 Rh7 16. Dh5 Kg7 17. Rxf7 1-0

Vihinen Teemu (EtVaS) - Meskanen Vesa (ESK) ECO C84
1. e4 e5 2. Rf3 Rc6 3. Lb5 a6 4. La4 Rf6 5. d4 exd4 6. O-O Le7 7. Te1 O-O 8. e5 Re8 9. Lf4 b5 10. Lb3 d5 11. c3 Le6 12. cxd4 g6 13. Rc3 Rg7 14. Dd2 Ra5 15. Lxd5 b4 16. Lxa8 bxc3 17. Dxc3 Dxa8 18. Dxa5 Ld5 19. Dc3 Re6 20. Lh6 Tb8 21. Ted1 Kh8 22. b3 g5 23. h4 gxh4 24. Kh2 Tg8 25. Tg1 Tg6 26. Ld2 Dg8 27. Dd3 Tg4 28. Le3 Le4 29. De2 Dg6 30. Re1 Dh5 31. f3 Tg3 32. Df2 Ld5 33. Rd3 Df5 34. Tad1 Rg5 35. Lxg5 Lxg5 36. Th1 Lxf3 37. Re1 Lf4 38. Kg1 Lxd1 39. Kf1 h3 40. gxh3 Txh3 41. T g1 Th2 42. Rg2 Dd3+ 43. Ke1 Lg3 0-1

2. kierros:

Garber Vjatseslav (Viro) - Kilpelä Panu (I-HSK) ECO E02
1. c4 e6 2. d4 Rf6 3. g3 d5 4. Lg2 dxc4 5. Da4+ Rc6 6. Lxc6+ bxc6 7. Dxc6+ Ld7 8. Dxc4 Tb8 9. Rf3 Lb4+ 10. Ld2 Lxd2+ 11. Rbxd2 Lb5 12. Dc5 Rd7 13. Dc2 O-O 14. Tc1 Rb6 15. b3 a5 16. Dc5 Rd7 17. Dxc7 Tc8 18. Dxc8 Dxc8 19. Txc8 Txc8 20. Kd1 a4 21. Rb1 axb3 2 2. axb3 Rf6 23. Kd2 Rg4 24. Rc3 Lc6 25. e4 Rxf2 26. Te1 f5 27. Rg5 fxe4 28. Rcxe4 Td8 29. Kc3 Ld5 30. Rc5 Tf8 31. Te3 1-0

Holmsten Aleksei (TuTS) - Pitkänen Jorma (LahS) ECO C74
1. e4 e5 2. Rf3 Rc6 3. Lb5 d6 4. c3 a6 5. La4 Lg4 6. h3 Lxf3 7. Dxf3 Rf6 8. O-O b5 9. Lc2 Le7 10. Td1 h6 11. d4 Rh7 12. a4 O-O 13. De2 exd4 14. cxd4 Rb4 15. Lb3 Db8 16. axb5 Dxb5 17. Lc4 Db7 18. Rc3 c6 19. Lf4 Tfd8 20. d5 Rf6 21. dxc6 Dxc6 22. Rd5 Rfxd5 2 3. Lxd5 Rxd5 24. Txd5 Tdc8 25. Dg4 g5 26. Tad1 Db6 27. Lxd6 Ld8 28. Le5 Dg6 29. Td6 f6 30. Lc3 Le7 31. Txa6 h5 32. Dd7 De8 33. Dd5+ Kg7 34. Dxg5+ Dg6 35. Dxg6+ Kxg6 36. Tda1 Txa6 37. Txa6 Kf7 38. Kf1 Tc4 39. f3 Ld8 40. Ke2 Le7 41 . g3 Tc5 42. Ta7 Tb5 43. Kd3 f5 44. exf5 Txf5 45. Lb4 Txf3+ 46. Ke4 Txg3 47. Lxe7 Txh3 48. Kf5 Tb3 49. Ld6+ Ke8 50. Ke6 Te3+ 51. Le5 Td3 52. Th7 Tf3 53. Th8+ Tf8 54. Txf8+ Kxf8 1-0

Keskisarja Teemu (TuTS) - Nouro Mikael (SKFC) ECO B08
1. e4 g6 2. d4 Lg7 3. Rc3 d6 4. Rf3 Rf6 5. Lf4 O-O 6. Dd2 Rc6 7. O-O-O Lg4 8. d5 Re5 9. Le2 Lxf3 10. gxf3 c6 11. Lh6 cxd5 12. Rxd5 Rxd5 13. exd5 Db6 14. Lxg7 Kxg7 15. h4 Dxf2 16. h5 f5 17. Tdf1 Dc5 18. f4 Rd7 19. Tfg1 Tf6 20. Lf3 Rb6 21. hxg6 hxg6 22. Te1 Dc7 23. Dh2 Tg8 24. Te6 Kf7 25. De2 Kf8 26. Th7 Tf7 27. Dh2 Dc4 28. Txf7+ Kxf7 29. Dh7+ Tg7 30. Txe7+ Kxe7 31. Dxg7+ Kd8 32. Df6+ Kc7 33. De7+ Rd7 34. De3 Dxa2 35. Dc3+ Kd8 36. Dh8+ Kc7 37. Dc3+ Kb6 38. Db4+ Kc7 1/2-1/2

Kiltti Jyrki (Taraus) - Eriksson Jon (SKFC) ECO B02
1. Rc3 d5 2. e4 Rf6 3. e5 Re4 4. Rf3 Rxc3 5. dxc3 Lg4 6. Le2 e6 7. Lg5 Le7 8. Lxe7 Dxe7 9. h3 Lh5 10. g4 Lg6 11. Dd2 Rd7 12. O-O-O O-O-O 13. The1 Kb8 14. Ld3 Lxd3 15. cxd3 h6 16. d4 1/2-1/2

Laakso Harri (RikSha) - Parkkinen Jyrki (OSS) ECO B10
1. e4 c6 2. c4 d5 3. exd5 cxd5 4. cxd5 Rf6 5. Da4+ Rbd7 6. Rc3 g6 7. Lc4 Lg7 8. Db3 O-O 9. Rf3 Rb6 10. d3 Lg4 11. Re5 Dd6 12. Lf4 Rh5 13. Rxg4 Rxf4 14. O-O Lxc3 15. bxc3 Rfxd5 16. Tfe1 h5 17. Lxd5 Dxd5 18. c4 Dd4 19. Re5 e6 20. Tad1 Tac8 21. Te3 Tc7 22. Tde1 Rd7 23. Te 4 Db6 24. Dc3 Rxe5 25. Dxe5 Tc5 26. Dg3 Da5 27. h4 Kh7 28. T1e2 Dc7 29. Te5 Txe5 30. Txe5 Dd7 31. Df3 Td8 32. d4 Tc8 33. Dd3 Kg7 34. d5 exd5 35. Txd5 Dg4 36. Td4 De6 37. g3 b6 38. Td5 Df6 39. Td7 Da1+ 40. Kg2 Dxa2 41. Txf7+ Kxf7 42. Dd7+ Kf6 43. Dxc8 1/2- 1/2

Leino Jukka (SalSK) - Ristoja Jan (SKFC) ECO B40
1. e4 c5 2. Rf3 e6 3. b3 Rc6 4. Lb2 Rf6 5. e5 Rd5 6. Lb5 Db6 7. Lc4 Rf4 8. O-O d5 9. exd6 Lxd6 10. Te1 O-O 11. Rc3 a6 12. Re4 Le7 13. g3 Rg6 14. h4 h6 15. h5 Rh8 16. De2 Dc7 17. a4 Ld7 18. De3 Ra5 19. Lf1 f6 20. Lh3 Tae8 21. Dc3 Tc8 22. d3 Rf7 23. Red2 Rd 8 24. Rh4 Tf7 25. Rg6 Ld6 26. Re4 b6 27. Tad1 Rab7 28. Te2 b5 29. axb5 axb5 30. Rxd6 Rxd6 31. Rf4 e5 32. Rd5 Db8 33. Lg2 Lg4 34. f3 Lxh5 35. Tde1 b4 36. Dd2 Ta7 37. g4 Lf7 38. f4 e4 39. dxe4 c4 40. Ld4 cxb 3 41. cxb3 Lxd5 42. exd5 Tac7 43. Dd3 R8f7 44. Dg6 Kf8 45. g5 hxg5 46. Lh3 Tc1 47. Lxc8 Txe1+ 48. Txe1 Dxc8 49. Dh5 gxf4 50. De2 Kg8 51. Ta1 Rg5 52. Dh5 0-1

Manninen Marko (HSK) - Svörjov Igor (Viro) ECO E62
1. d4 g6 2. Rf3 Lg7 3. g3 d6 4. Lg2 Rf6 5. O-O c6 6. c4 O-O 7. Rc3 Lf5 8. Re1 Dc8 9. e4 Lh3 10. e5 dxe5 11. dxe5 Lxg2 12. Kxg2 Td8 13. De2 Rg4 14. Rf3 Df5 15. Lf4 Rd7 16. Tae1 Rc5 17. h3 Rh6 18. De3 Re6 19. Lxh6 Td3 20. g4 Txe3 21. gxf5 Txe1 22. Txe1 gxf5 23. Lxg7 Kxg7 24. Td1 Tg8 25. Re2 f6 26. Kh2 Kf7 27. Rg3 Rg7 28. Td4 Re6 29. Th4 Rg5 30. Rxg5+ fxg5 31. Th6 Tf8 32. h4 gxh4 33. Txh4 Kg6 34. Re2 1-0

Meskanen Vesa (ESK) - Pirttilahti Janne (MatSK) ECO D45
1. d4 d5 2. c4 e6 3. Rc3 c6 4. e3 Rf6 5. Rf3 Rbd7 6. Dc2 Ld6 7. Le2 De7 8. O-O O-O 9. e4 dxe4 10. Rxe4 Rxe4 11. Dxe4 e5 12. Lg5 f6 13. Ld3 g6 14. dxe5 Rxe5 15. Rxe5 Dxe5 16. Dxe5 Lxe5 1/2-1/2

Mäki-Uuro Miikka (MatSK) - Sammalvuo Tapani (Taraus) ECO A17
1. Rf3 Rf6 2. c4 e6 3. Rc3 Lb4 4. Dc2 O-O 5. a3 Lxc3 6. Dxc3 b6 7. g3 Lb7 8. Lg2 c5 9. O-O d6 10. d3 Rbd7 11. b3 Dc7 12. Lb2 e5 13. e4 Re8 14. Rh4 g6 15. f4 f6 16. f5 1/2-1/2

Paasikangas-Tella Johanna (EtVaS) - Sorri Juhani (HSK) ECO D03
1. d4 d5 2. Rf3 Rf6 3. Lg5 g6 4. Rbd2 Lg7 5. e3 O-O 6. Ld3 c5 7. c3 Rc6 8. O-O Lg4 9. h3 Lxf3 10. Rxf3 Re4 11. Lxe4 dxe4 12. Rd2 Dd5 13. Lh4 cxd4 14. exd4 e5 15. dxe5 Rxe5 16. Te1 f5 17. Db3 Dxb3 18. Rxb3 Rd3 19. Te2 Tfe8 20. Td1 h6 21. Rc1 g5 22. Lg3 f4 23. Lh2 Rxc1 24. Txc1 Tad8 25. Kf1 Td6 26. Tce1 Tde6 27. Td1 b5 28. g3 f3 29. Te3 g4 30. hxg4 Lf6 31. g5 Lxg5 32. Tee 1 a5 33. Td5 Te5 34. Txe5 Txe5 35. g4 Td5 36. Lc7 a4 37. Txe4 Td2 38. Kg1 Txb2 39. a3 Tb3 40. Ld6 Txc3 41. Lb4 Tc4 42. Te8+ Kh7 43. Kh2 Txg4 44. Kh3 Tf4 45. Kg3 Tf7 46. Te6 h5 47. Kh3 Tf5 48. Lc3 Kg8 49. Lb4 Kf7 50. Te4 Lf6 51. Te1 Ld4 52. Kg3 Le5+ 53. Kh 3 Ld4 54. Kg3 Lc5 55. Te4 Lxb4 56. Txb4 Ke6 57. Td4 Ke5 58. Td8 Ke4 59. Td7 Tc5 60. Tb7 Tg5+ 61. Kh3 Tf5 62. Td7 Td5 63. Te7+ Kd4 64. Kg3 Tf5 65. Tc7 0-1

Vihinen Teemu (EtVaS) - Nykopp Michael (SKFC) ECO B22
1. e4 c5 2. c3 Rf6 3. e5 Rd5 4. d4 cxd4 5. Rf3 R c6 6. Lc4 Rb6 7. Lb3 d5 8. exd6 Dxd6 9. O-O Lf5 10. Rxd4 Rxd4 11. cxd4 Lxb1 12. Txb1 e6 13. Dg4 h5 14. Df3 Dc6 15. De2 Td8 16. Lg5 Le7 17. Tbc1 Dd7 18. Lxe7 Dxe7 19. Db5+ Dd7 20. Da5 O-O 21. Dxh5 Dxd4 22. Tc3 g6 23. Df3 Rd5 24. Lxd5 Txd5 25. b3 Td7 26. Tc 4 Db2 27. h4 Td5 28. Tc7 Dxa2 29. Txb7 a5 30. Tc1 Db2 31. Tbc7 Tf5 32. De3 Df6 33. g3 Tf3 34. Db6 Db2 35. T7c2 Dxb3 36. Dxa5 Tf5 37. Dd2 Df3 38. Tc7 De4 39. Db2 De5 40. Dd2 Kg7 41. Td7 De4 42. Te1 Dc4 43. De3 Kg8 44. Td4 Dc5 45. De4 Tc8 46. Kg2 Td5 47. Tx d5 Dxd5 48. Dxd5 exd5 49. Td1 Td8 50. Kf3 Kg7 51. Ke3 Kf6 52. Kd4 Ke6 53. Te1+ 1/2-1/2

Välkesalmi Kimmo (SKFC) - Tella Jussi (EtVaS) ECO A21
1. c4 e5 2. g3 f5 3. Lg2 Rf6 4. Rc3 Lb4 5. Dc2 O-O 6. a3 Lxc3 7. Dxc3 Rc6 8. Lxc6 dxc6 9. Dxe5 Te8 10. Dc3 Re4 11. Df3 Rg5 12. Dc3 Re4 13. Df3 Rg5 14. Dc3 1/2-1/2

Äijälä Jouko (LahS) - Koskela Niina (SKFC) ECO D02
1. Rf3 Rf6 2. g3 d5 3. Lg2 c5 4. O-O Rc6 5. d4 cxd4 6. Rxd4 e5 7. Rxc6 bxc6 8. c4 e4 9. Rc3 Le7 10. cxd5 cxd5 11. Lf4 O-O 12. Dd2 Le6 13. Tfd1 Db6 14. Le3 Da 6 15. a4 Tac8 16. Rb5 Lc5 17. Rd4 Rg4 18. Lf4 Lxd4 19. Dxd4 Tc4 20. Dd2 Txa4 21. Txa4 Dxa4 22. h3 Rf6 23. Le5 Rd7 24. Lc3 f6 25. De1 Re5 26. Ta1 Dd7 27. Kh2 Rc6 28. e3 Re5 29. De2 Tb8 30. Td1 Rd3 31. Lf1 Df7 32. f4 Tb7 33. g4 Dc7 34. Dg2 Rc5 35. g5 Kf7 36 . gxf6 gxf6 37. Le2 Dd8 38. Tg1 Dh8 39. Lh5+ Kf8 40. Ld4 Rd3 41. Dc2 Ke7 42. Dc6 Tb8 43. Ta1 Ta8 44. Ta6 Dc8 45. Dd6# 1-0

3. kierros:

Eriksson Jon (SKFC) - Vihinen Teemu (EtVaS) ECO A90
1. d4 e6 2. c4 f5 3. Rf3 Rf6 4. g3 d5 5. Lg2 Ld6 6. O-O c6 7. b3 De7 8. Lb2 O-O 9. Rc3 b6 10. e3 Lb7 11. Dd3 Re4 12. Re2 Rd7 13. Tfd1 Tac8 14. Tac1 Tfd8 15. Db1 h6 16. Re1 Rdf6 17. f3 Rg5 18. Rd3 c5 19. dxc5 bxc5 20. Tf1 dxc4 21. bxc4 e5 22. Dc2 e4 23. fxe4 Rg4 24. Tce1 Rxe3 0-1

Holmsten Aleksei (TuTS) - Manninen Marko (HSK) ECO C01
1. e4 e6 2. d4 d5 3. exd5 exd5 1/2-1/2

Kilpelä Panu (I-HSK) - Leino Jukka (SalSK) ECO B46
1. e4 c5 2. Rf3 Rc6 3. d4 cxd4 4. Rxd4 e6 5. Rc3 a6 6. Rxc6 bxc6 7. Ld3 d5 8. O-O Rf6 9. De2 Lb7 10. b3 Dc7 11. e5 Rd7 12. f4 Le7 13. Ra4 c5 14. c4 d4 15. Ld2 g6 16. Le4 Tb8 17. Rb2 Lxe4 18. Dxe4 Db7 19. De1 h5 20. Tf3 Kf8 21. Rd3 h4 22. h3 Th5 23. Tb1 Dc6 24. De2 Kg7 25. Rf2 Ta8 26. La5 Ld8 27. Lxd8 Txd8 28. Re4 Tb8 29. Rd2 Thh8 30. Tff1 Tb6 31. De1 Dc7 32. Rf3 Dd8 33. Kh2 Rb8 34. Tf2 Rc6 35. Td2 Tb7 36. De4 Dc7 37. De1 Dd8 38. De4 Dc7 39. De1 Dd8 40. De4 1/2-1/2

Koskela Niina (SKFC) - Laakso Harri (RikSha) ECO B02
1. e4 d5 2. exd5 Rf6 3. Rc3 Rxd5 4. Lc4 Rf6 5. Rf3 e6 6. O-O Le7 7. Te1 O-O 8. De2 c5 9. d3 Rc6 10. a4 a6 11. h3 b6 12. Lf4 Lb7 13. Tad1 Rd4 14 . Rxd4 cxd4 15. Re4 Dd7 16. Le5 Dxa4 17. h4 Tac8 18. Lb3 Dd7 19. h5 h6 20. Df3 Kh7 21. Lxf6 Lxf6 22. Rxf6+ gxf6 23. Dxf6 Tg8 24. f3 Tg7 25. Kf1 Tc5 26. Te5 Txe5 27. Dxe5 Tg5 28. Dh2 Tf5 29. Dh4 b5 30. c3 dxc3 31. bxc3 Dc7 32. c4 De5 33. d4 Df6 34. Dxf6 Tx f6 35. Ke2 Kg7 36. cxb5 axb5 37. Lc2 Tf4 38. Ke3 Th4 39. g4 Th2 40. Le4 Lxe4 41. Kxe4 Tb2 42. Tc1 b4 43. Kd3 Kf6 44. f4 Tg2 45. g5+ hxg5 46. fxg5+ 1/2-1/2

Nouro Mikael (SKFC) - Meskanen Vesa (ESK) ECO C48
1. e4 e5 2. Rf3 Rc6 3. Rc3 Rf6 4. Lb5 Rd4 5. La4 c6 6. d3 d6 7. Rxd4 exd4 8. Re2 Da5+ 9. c3 dxc3 10. bxc3 Le7 11. O-O O-O 12. h3 b5 13. Lc2 Re8 14. d4 f5 15. Dd3 Le6 16. De3 Dd8 17. Rf4 Lc4 18. exf5 Rc7 19. Te1 Lg5 20. Dg3 Lh4 21. Dg4 b4 22. cxb4 a5 23. bxa5 Txa5 24. a4 Df6 25. Rh5 1-0

Nykopp Michael (SKFC) - Kiltti Jyrki (Taraus) ECO C60 1. e4 e5 2. Rf3 Rc6 3. Lb5 Df6 4. O-O h6 5. c3 g5 6. d4 Rge7 7. Le3 Tg8 8. Rbd2 g4 9. Rxe5 Rxe5 10. dxe5 Dxe5 11. Lc4 d6 12. Db3 Dh5 13. e5 dxe5 14. Re4 Lg7 15. Tad1 Rc6 16. Td2 Dg6 17. Tfd1 Tf8 18. Ld5 Ld7 19. Dxb7 Tc8 2 0. Rc5 Rd8 21. Dxa7 Lc6 22. Ra6 Rb7 23. Rxc7+ Ke7 24. Lxc6 Dxc6 25. Rd5+ Ke6 26. Db6 f5 27. Dxc6+ Txc6 28. Rb4 Tc7 29. Lb6 Tcf7 30. a4 Ta8 31. a5 Rxa5 32. Td6+ Ke7 33. Td7+ Kf6 34. T1d6+ Kg5 35. Txf7 Rc4 36. Txg7+ Kh5 37. Td1 Rxb6 38. Rc2 Ta2 39. Tb1 Rc4 40. h3 1-0

Parkkinen Jyrki (OSS) - Äijälä Jouko (LahS) ECO D07
1. Rf3 Rc6 2. d4 d5 3. c4 Lg4 4. cxd5 Dxd5 5. Rc3 Da5 6. e3 O-O-O 7. Le2 Rf6 8. Ld2 e5 9. Rxe5 Rxe5 10. dxe5 Lxe2 11. Dxe2 Dxe5 12. O-O-O Le7 13. e4 Lb4 14. f3 Td7 15. Dc4 Lc5 16. Rd5 Ld4 17. L f4 Lxb2+ 18. Kb1 De6 19. Kxb2 Thd8 20. Lxc7 b5 21. Rb6+ Dxb6 22. Lxb6+ bxc4 23. Lxd8 Kxd8 24. Kc3 1-0

Pirttilahti Janne (MatSK) - Pitkänen Jorma (LahS) ECO D07
1. d4 Rf6 2. c4 d5 3. Rf3 Rc6 4. Rc3 e6 5. Lg5 Le7 6. e3 O-O 7. Ld3 h6 8. Lh4 Rb4 9. Le2 dxc4 10. Lxc4 Rbd5 11. O-O Rxc3 12. bxc3 c6 13. Dc2 Rd5 14. Lg3 Ld6 15. e4 Lxg3 16. hxg3 Rb6 17. Lb3 a5 18. Dd3 c5 19. Lc2 c4 20. De2 Ld7 21. Tab1 f6 22. Tfd1 Tc8 23. g4 Dc7 24. e5 Rd5 25. Dd2 b5 26. Le4 Dc6 27. Rh4 f5 28. gxf5 exf5 29. Lxd5+ Dxd5 30. Rg6 Tfe8 3 1. Rf4 Df7 32. e6 Lxe6 33. Rxe6 Txe6 34. d5 Te5 35. Te1 Txd5 36. Df4 g5 37. De3 Tcc5 38. Dh3 Kg7 39. a4 Kg6 40. f4 Td3 41. Dh2 Tdd5 42. Te3 g4 43. Tbe1 Td6 44. axb5 0-1

Ristoja Jan (SKFC) - Paasikangas-Tella Johanna (EtVaS) ECO B70
1. e4 c5 2. Rc3 d6 3. Rf3 Rf6 4. g3 g6 5. Lg2 Lg7 6. d4 cxd4 7. Rxd4 O-O 8. O-O Lg4 9. f3 Ld7 10. Kh1 Rc6 11. Rb3 Tc8 12. a4 Le6 13. f4 Dd7 14. Le3 b6 15. Rd5 Rg4 16. Lc1 Tfe8 17. c3 h5 18. Ta3 Rb8 19. Rd4 Lxd5 20. exd5 Tc4 21. h3 Rh6 22. f5 Txd4 23. cxd4 Rxf5 24. Td3 h4 25. gxh 4 Rxh4 26. b3 Rxg2 27. Kxg2 Ra6 28. Ld2 Db7 29. Df3 Tf8 30. Lg5 f6 31. Ld2 Rc7 32. Tc1 Rxd5 33. Kh2 e6 34. b4 f5 35. Lf4 De7 36. Ld2 Dh4 37. Dg3 Dh5 38. Te1 f4 39. Df3 Df5 40. De4 Kf7 41. Dxf5+ gxf5 42. b5 Td8 43. a5 e5 44. dxe5 dxe5 45. axb6 axb6 46. Ta3 Lf8 47. Ta7+ Ke6 48. Lc1 Lc5 49. Lb2 Re3 50. Lc1 Rc2 51. Te2 Rd4 52. Tea2 Rxb5 53. Tg7 Td1 0-1

Sammalvuo Tapani (Taraus) - Välkesalmi Kimmo (SKFC) ECO D45
1. d4 d5 2. c4 e6 3. Rc3 c6 4. Rf3 Rf6 5. e3 Rbd7 6. Dc2 Ld6 7. Le2 O-O 8. O-O Te8 9. Td1 De7 10. a3 h6 11. h3 a6 12. b3 dxc4 13. bxc4 e5 14. c5 Lc7 15. Lc4 e4 16. Rd2 b5 17. cxb6 Rxb6 18. Lb3 a5 19. a4 Ld6 20. Tb1 Tb8 21. Rc4 Rxc4 22. Lxc4 Ld7 23. Ld2 Lc7 24. Da2 g6 25. Txb8 Txb8 26. Re2 Re8 27. Lc3 Rd6 28. Lb3 Kh7 29. Rf4 Le8 30. La1 Rf5 31. d5 Lxf4 3 2. exf4 c5 33. d6 Rxd6 34. Db2 f6 35. Lg8+ Kxg8 36. Dxb8 Rf5 37. Lxf6 1-0

Sorri Juhani (HSK) - Keskisarja Teemu (TuTS) ECO D02
1. d4 d5 2. Rf3 Rc6 3. g3 Lg4 4. Lg2 Lxf3 5. exf3 e6 6. O-O Rf6 7. b3 Le7 8. Lb2 O-O 9. Rd2 a5 10. a4 Rb4 11. f4 c6 12. Rf3 Rd7 1 3. De2 Te8 14. Re5 Lf8 15. Tad1 Dc7 16. Td2 g6 17. Df3 Lg7 18. c3 Ra6 19. g4 f5 20. Rxd7 Dxd7 21. g5 b5 22. c4 bxc4 23. bxc4 Tab8 24. De2 Da7 25. Te1 Lf8 26. Lc3 Ld6 27. Tb2 Txb2 28. Lxb2 Rc7 29. Dd2 Lb4 30. Lc3 Tb8 31. cxd5 cxd5 32. Lf1 Db6 33. Tc1 Dd6 34. Tb1 Tb6 35. Tb3 Lxc3 36. Txc3 Tb4 37. Tc5 Txa4 38. Dc2 Txd4 39. Txc7 Txf4 40. Tc8+ Kf7 41. h3 d4 42. Tc7+ Kg8 43. Tc6 De5 44. Tc8+ Kg7 45. Tc7+ Kg8 46. Tb7 Dd6 47. Dc8+ Df8 48. Dxe6+ 1-0

Svörjov Igor (Viro) - Garber Vjatseslav (Viro) ECO D03
1. d4 Rf6 2 . Rf3 e6 3. Lg5 c5 4. e3 Db6 5. Rbd2 d5 6. Tb1 Rc6 7. c3 h6 8. Lh4 g5 9. Lg3 Rh5 10. Ld3 Lg7 11. O-O Ld7 12. Te1 Rxg3 13. hxg3 f5 14. c4 g4 15. cxd5 gxf3 16. dxc6 Lxc6 17. Rc4 Dc7 18. dxc5 O-O-O 19. gxf3 Kb8 20. Kg2 h5 21. Th1 Ld5 22. De2 Dxc5 23. b4 Dc6 24. Ra5 Lxf3+ 25. Dxf3 Dxf3+ 26. Kxf3 Txd3 27. Tbd1 Txd1 28. Txd1 Le5 29. Td7 Lc7 30. Rb3 Lb6 31. Rd4 Lxd4 32. Txd4 Kc7 1-0

Tella Jussi (EtVaS) - Mäki-Uuro Miikka (MatSK) ECO D16
1. d4 d5 2. Rf3 Rf6 3. c4 c6 4. Rc3 dxc4 5. a4 Lg4 6. Re5 Lh5 7. f3 Rfd7 8. R xc4 e5 9. Re4 Lb4+ 10. Ld2 De7 11. Lxb4 Dxb4+ 12. Dd2 Dxd2+ 13. Kxd2 exd4 14. Red6+ Ke7 15. Rf5+ Kf6 16. Rxd4 Td8 17. e4 Rc5 18. Kc3 Txd4 19. Kxd4 Rb3+ 20. Kc3 Rxa1 21. Ld3 Ke7 22. Txa1 Rd7 23. b4 f6 24. Ra5 Tb8 25. Td1 Re5 26. Le2 1/2-1/2

4. kierros:

Keskisarja Teemu (TuTS) - Parkkinen Jyrki (OSS) ECO B15
1. e4 c6 2. d4 g6 3. Rc3 Lg7 4. f4 d5 5. e5 h5 6. Rf3 Rh6 7. Le2 Lg4 8. Le3 e6 9. O-O Rd7 10. h3 Lxf3 11. Lxf3 Rf5 12. Lf2 Lf8 13. g3 c5 14. Re2 cxd4 15. Rxd4 Rxd4 16. Lxd4 Lc5 17. c3 Lxd4+ 18. cxd4 Db6 19. Tf2 Tc8 20. Tc1 O-O 21. Tfc2 Tc6 22. Dd2 Tfc8 23. Tc3 Da5 24. a3 Txc3 25. Txc3 Txc3 26. Dxc3 Dxc3 27. bxc3 Rb6 28. Ld1 Rc4 29. a4 Ra3 30. Kf2 Rb1 31. Ke3 Rxc3 32. Lc2 Ra2 33. g4 hxg4 34. hxg4 Rb4 35. Lb1 Kf8 36. f5 gxf5 37. gxf5 a6 38. f6 Ke8 39. Lh7 b5 40. axb5 axb5 41. Lb1 Kd7 42. Lh7 Ke8 43. Lb1 Kd8 44. Lh7 Ke8 45. Lb1 Kd7 46. Lh7 Ke8 47. Lb1 Kd7 1/2-1/2

Kiltti Jyrki (Taraus) - Koskela Niina (SKFC) ECO A00
1. Rc3 g6 2. h4 Rf6 3. e4 d6 4. h5 Rxh5 5. Txh5 gxh5 6. Dxh5 Rd7 7. Lc4 Re5 8. Lb3 e6 9. d4 R g6 10. Rf3 c6 11. d5 Lg7 12. Ld2 De7 13. O-O-O Lxc3 14. Lxc3 Rf4 15. Dh6 Re2+ 16. Kb1 Rxc3+ 17. bxc3 cxd5 18. exd5 e5 19. Rg5 Lf5 20. La4+ Ld7 21. Lxd7+ Kxd7 22. Re4 Tad8 23. c4 b6 24. c5 bxc5 25. Rxc5+ Kc7 26. Td3 Tb8+ 27. Kc1 Tb6 28. Dg7 Te8 29. Tf3 f5 30. Re6+ Kb7 31. Dh6 f4 32. g3 Tg8 33. gxf4 Tg1+ 34. Kd2 Tg6 35. Dh5 exf4 36. Tc3 Txe6 37. dxe6 Dxe6 38. Dxh7+ 1-0

Laakso Harri (RikSha) - Garber Vjatseslav (Viro) ECO B22
1. e4 c5 2. c3 e6 3. d4 d5 4. exd5 exd5 5. Rf3 Rc6 6. Le3 Db6 7. Db3 c4 8. Dc2 Rge7 9. Lxc4 dxc4 10. d5 Lf5 11. Dc1 Dc7 12. dxc6 Rxc6 13. O-O Ld6 14. b3 b5 15. a4 bxa4 16. bxc4 Ra5 17. c5 Lxc5 18. Lxc5 Dxc5 19. Te1+ Le6 20. Te5 Dc7 21. Dg5 Rc6 22. Dxg7 O-O-O 23. Te1 Da5 24. Rbd2 a3 25. Rd4 Rxd4 26. cxd4 Dxd2 27. De5 Dxd4 28. Tac1+ Kb7 29 . Dc7+ Ka6 30. Tc5 Db4 31. Tc6+ Db6 32. Tb1 Tb8 33. Dd6 a2 34. Dd3+ Kb7 35. Tcxb6+ axb6 36. De4+ Ka7 37. Da4+ Kb7 38. De4+ Ka7 39. Da4+ Kb7 40. De4+ 1/2-1/2

Leino Jukka (SalSK) - Eriksson Jon (SKFC) ECO B02
1. e4 Rf6 2. e5 Rd5 3. c4 Rb6 4. c5 Rd5 5. Lc4 c6 6. Rf3 d6 7. cxd6 exd6 8. O-O dxe5 9. Rxe5 Le7 10. Db3 Dc7 11. d4 Le6 12. Rc3 Rxc3 13. bxc3 Lxc4 14. Dxc4 O-O 15. a4 Rd7 16. Rf3 Rb6 17. Db3 Lf6 18. Tb1 Tab8 19. g3 Le7 20. c4 c5 21. d5 Rc8 22. Lb2 Rd6 23. Le5 Tfe8 24. Tfe1 Dd7 25. Kg2 b6 26. Dc2 Tbc8 27 . a5 bxa5 28. Ta1 Rb7 29. Teb1 f6 30. Lc3 Ld8 31. Rh4 Lb6 32. Rf5 Rd6 33. Re3 Rb7 34. Rf5 Rd6 35. Rxd6 Dxd6 36. Lxa5 Tb8 37. Ld2 Dd7 38. Lf4 Tbc8 39. Dd3 Te7 40. Te1 Tce8 41. Txe7 Dxe7 42. Kf3 Dd7 43. Kg2 De7 44. Le3 De5 45. Ta2 Dh5 46. Lf4 Dg4 47. h3 Dd7 48. h4 Dg4 49. Df3 Df5 50. Le3 Dd3 51. De2 De4+ 52. Kg1 g6 53. Dc2 Dg4 54. Dd3 Dd7 55. Tb2 Kf7 56. Tb5 Dh3 57. d6 Dd7 58. Dd5+ De6 0-1

Manninen Marko (HSK) - Sammalvuo Tapani (Taraus) ECO A47
1. d4 Rf6 2. Rf3 e6 3. e3 b6 4. Ld3 Lb7 5. O-O Le7 6. b3 O-O 7. Lb2 c5 8. c4 cxd4 9. Rxd4 Rc6 10. Rxc6 1/2-1/2

Meskanen Vesa (ESK) - Nykopp Michael (SKFC) ECO E10
1. d4 Rf6 2. c4 e6 3. Rf3 c5 4. d5 b5 5. dxe6 fxe6 6. cxb5 d5 7. e3 Ld6 8. Rc3 Rbd7 9. Le2 De7 10. a4 Lb7 11. a5 O-O 12. a6 Lc8 13. O-O Tb8 14. Te1 Lc7 15. Lf1 Rg4 16. h3 Rge5 17. Rxe5 Lxe5 18. f4 Lc7 19. Ld3 Rf6 20. Kh1 Ld7 21. e4 d4 22. e5 dxc3 23. exf6 Txf6 24. Dc2 h6 25. Dxc3 Lxb5 26. Lxb5 Txb5 27. Ta4 Tb4 28. Te4 Txa4 29. Txa4 Dd7 30. Tc4 Dd1+ 31. Kh2 Ld6 32. Dd2 Dxd2 33. Lxd2 Tf5 34. Le3 g5 35. g3 gxf4 36. Lxf4 Lxf4 37. gxf4 Td5 38. b4 cxb4 39. Txb4 Tf5 40. Kg3 e5 41. Tb8+ Kg7 42. Tb7+ Kg6 43. fxe5 Txe5 44. Txa7 Tf5 45. Tb7 Ta5 46. a7 Kf5 47. Kf2 Ta3 48. Ke2 Kg5 49. Kd2 h5 50. Kc2 Kh4 51. Th7 Kg3 52. Kb2 Ta6 53. Kb3 h4 54. Kb4 Kxh3 1/2-1/2 Mäki-Uuro Miikka (MatSK) - Sorri Juhani (HSK) ECO A39 1. Rf3 Rf6 2. c4 c5 3. Rc3 Rc6 4. g3 g6 5. Lg2 Lg7 6. d4 cxd4 7. Rxd4 Rxd4 8. Dxd4 O-O 9. O-O d6 10. Dh4 a6 11. Le3 Ld7 12. Lxb7 Tb8 13. Lxa6 Txb2 14. Lb5 Le6 15. Tab1 Txb1 16. Txb1 Rg4 17. Rd5 Rxe3 18. Rxe3 f5 19. Rd5 Lxd5 20. cxd5 Lf6 21. Dc4 Db6 22. a4 Le5 23. e3 g5 24. Dc2 Da5 25. Tc1 Db4 26. Ld3 Dg4 27. Le2 Dh3 28. Lf1 Dg4 29. a5 f4 30. De4 Dh5 31. a6 fxe3 32. fxe3 Tb8 33. a7 Ta8 34. Tc7 De8 35. Ld3 Dd8 36. Dxh7+ Kf8 37. Lg6 Lg7 38. Tc2 1-0

Nouro Mikael (SKFC) - Holmsten Aleksei (TuTS) ECO B33
1. e4 c5 2. Rf3 Rc6 3. d4 cxd4 4. Rxd4 Rf6 5. Rc3 e5 6. Rdb5 d6 7. Lg5 a6 8. Ra3 b5 9. Lxf6 gxf6 10. Rd5 Lg7 11. c4 O-O 12. cxb5 Rd4 13. Ld3 f5 14. Rc2 Rxc2+ 15. Dxc2 Lb7 16. O-O Lxd5 17. exd5 e4 18. Lc4 axb5 19. Lxb5 Kh8 20. a4 Tg8 21. Ta3 Le5 22. Th3 Dg 5 23. f3 Tg6 24. Te1 Tag8 25. Lf1 Th6 26. Txh6 Dxh6 27. g3 exf3 28. Txe5 dxe5 29. Dxf5 De3+ 30. Kh1 Kg7 31. Dg4+ Kh8 32. Df5 Tf8 33. Df6+ Kg8 34. d6 e4 35. a5 Dc1 36. Kg1 Dc5+ 37. Kh1 Dxa5 38. h4 Dh5 39. d7 Dd5 40. Kh2 e3 41. Lh3 Dd2+ 42. Kh1 e2 0-1

Paasikangas-Tella Johanna (EtVaS) - Tella Jussi (EtVaS) ECO B01
1. e4 d5 2. exd5 Dxd5 3. Rc3 Da5 4. Rf3 Rf6 5. d4 c6 6. Lc4 Lg4 7. h3 Lh5 8. g4 Lg6 9. Ld2 Db6 10. Lb3 e6 11. De2 Rbd7 12. Lxe6 fxe6 13. Dxe6+ Kd8 14. O-O-O Lb4 15. Re5 Te8 16. Rf7+ Lxf7 17. Dxf7 Te7 18. Dc4 Lxc3 19. Lxc3 Db5 20. Dxb5 cxb5 21. d5 Rb6 22. d6 Tf7 23. f4 Kd7 24. Thf1 Te8 25. Le5 Rfd5 26. Ld4 Re3 0-1

Pirttilahti Janne (MatSK) - Kilpelä Panu (I-HSK) ECO D03
1. d4 Rf6 2. Rf3 g6 3. Lg5 Lg7 4. e3 O-O 5. Rbd 2 d5 6. Ld3 b6 7. O-O Lb7 8. c3 Re4 9. Lh4 Rd7 10. Lxe4 dxe4 11. Rg5 Rf6 12. Dc2 Dd5 13. f3 exf3 14. e4 Dd7 15. Rgxf3 Tac8 16. Tae1 Re8 17. Tf2 c5 18. d5 c4 19. Rd4 Tc5 20. b4 cxb3 21. R2xb3 Tc8 22. Dd3 Rc7 23. c4 e5 24. Rc2 Re8 25. Tef1 La6 26. Rd2 Rd6 2 7. Rb4 Lxc4 28. Rxc4 Txc4 29. Rc6 Txe4 30. Le7 f5 31. Lxf8 Lxf8 32. Da6 Rc4 33. Tc2 Re3 34. Td2 Lc5 35. Rb8 Dc7 36. d6 Rxf1+ 37. Kxf1 Lxd6 38. Dd3 Td4 39. Db3+ Kg7 0-1

Pitkänen Jorma (LahS) - Svörjov Igor (Viro) ECO B06
1. e4 g6 2. d4 Lg7 3. Rf3 d6 4. c3 c 6 5. Lg5 Rd7 6. Ld3 Dc7 7. h3 Rgf6 8. O-O h6 9. Lf4 e5 10. dxe5 dxe5 11. Le3 O-O 12. Rh2 Rh5 13. g3 Td8 14. De2 Rdf6 15. g4 Rf4 16. Lxf4 exf4 17. Ra3 h5 18. f3 Lf8 19. b4 a5 20. Rc2 axb4 21. cxb4 Lxb4 22. e5 Lc5+ 23. Kg2 Te8 24. Tfe1 hxg4 25. Rxg4 Lxg4 26 . hxg4 Ld6 27. Lc4 Lxe5 28. Dd3 Kg7 29. g5 Lxa1 30. Txa1 Rd5 31. Kf2 Db6+ 32. Dd4+ Dxd4+ 33. Rxd4 Re3 34. Lf1 Tad8 35. Re2 Td2 36. Te1 Txa2 37. Kg1 Rxf1 38. Kxf1 Taxe2 39. Txe2 Txe2 40. Kxe2 0-1

Välkesalmi Kimmo (SKFC) - Vihinen Teemu (EtVaS) ECO A21
1. c4 g6 2. g3 Lg7 3. Lg2 d6 4. Rc3 e5 5. d3 Re7 6. e3 O-O 7. Rge2 c6 8. O-O Le6 9. b3 Dd7 10. La3 Ra6 11. d4 Tad8 12. dxe5 dxe5 13. Dxd7 Txd7 14. Tad1 Txd1 15. Txd1 Te8 16. Re4 Rc8 17. Rg5 Lf5 18. e4 Lg4 19. f3 h6 20. Rxf7 Kxf7 21. fxg4 Lf8 22. Lb2 Lc5+ 23. K h1 Te7 24. a3 Rb8 25. b4 Lb6 26. g5 hxg5 27. Lh3 Te8 28. Lc1 Lc7 29. c5 Re7 30. Lxg5 Td8 31. Tf1+ Ke8 32. Le6 Td3 33. Tf7 Ld8 34. Th7 Rd7 35. Lf7+ 1-0

Äijälä Jouko (LahS) - Ristoja Jan (SKFC) ECO E65
1. Rf3 Rf6 2. g3 g6 3. Lg2 Lg7 4. O-O d6 5. d4 O-O 6. c4 c5 7. Rc3 Rc6 8. dxc5 dxc5 9. Lf4 Le6 10. Re5 Rh5 11. Rxc6 bxc6 12. Lxc6 Rxf4 13. gxf4 Dxd1 14. Tfxd1 Tab8 15. Lb5 a6 16. Lxa6 Txb2 17. Tdc1 Ta8 18. Lb5 Ta3 19. Ra4 Txb5 20. cxb5 Txa4 21. Tab1 Lxa2 22. b6 Lxb1 23. Txb1 Ta8 24. Kf1 Lf8 25. e3 e6 26. Ke2 c 4 27. b7 Tb8 28. Kd2 Ld6 29. Kc3 Kf8 30. Kxc4 Ke7 31. Tb6 Kd7 0-1

5. kierros:

Eriksson Jon (SKFC) - Laakso Harri (RikSha) ECO E99
1. d4 Rf6 2. c4 g6 3. Rc3 Lg7 4. e4 d6 5. Rf3 O-O 6. Le2 e5 7. O-O Rc6 8. d5 Re7 9. Re1 Rd7 10. Rd3 f5 11. f3 Rf6 12. Ld2 h5 13. exf5 gxf5 14. f4 e4 15. Re1 h4 16. Rc2 c6 17. Le3 Ld7 18. h3 Le8 19. De1 cxd5 20. Dxh4 dxc4 21. Lxc4+ d5 22. Lb3 Lf7 23. Tad1 a6 24. g4 Tc8 25. Rd4 Dd7 26. Td2 fxg4 27. f5 Lh5 28. Re6 Tf7 29. Rxg7 Txg7 30. Dxf6 gxh3+ 31. Kf2 Txc3 32. bxc3 Dc7 33. Dh4 Dxc3 34. Dxh3 Lf3 35. Tc2 De5 36. Tg1 Lg4 37. Txg4 Dxf5+ 38. Ke1 Txg4 39. Tg2 Txg2 40. Dxg2+ Kf7 41. Dg5 Ke6 42. Dg3 Dh5 43. Lc5 Rf5 44. Df4 Dh1+ 45. Kd2 Dg2+ 46. Kd1 Dh1+ 47. Ke2 1/2-1/2

Garber Vjatseslav (Viro) - Kiltti Jyrki (Taraus) ECO A40
1. c4 Rc6 2. d4 e5 3. e3 Rf6 4. Rc3 Lb4 5. a3 Lxc3+ 6. bxc3 d6 7. Rf3 O-O 8. Le2 Lf5 9. Rd2 Re7 10. f3 c5 11. O-O e4 12. fxe4 Rxe4 13. Lf3 Rxd2 14. Dxd2 Tb8 15. dxc5 dxc5 16. Ld5 Rxd5 17. Txf5 Rb6 18. Txc5 Dxd2 19. Lxd2 Tbc8 20. Txc8 Txc8 21. Kf2 Rxc4 1/2-1/2

Koskela Niina (SKFC) - Leino Jukka (SalSK) ECO B44
1. e4 c5 2. Rf3 Rc6 3. d4 cxd4 4. Rxd4 e6 5. Le2 a6 6. c4 Rf6 7. Rc3 Lb4 8. O-O d6 9. Lg5 Lxc3 10. bxc3 Dc7 11. Lxf6 gxf6 12. f4 Ld7 13. Kh1 O-O-O 14. Tb1 h5 15. Dc1 h4 16. h3 Thg8 17. Da3 Tg3 18. c5 Da5 19. Db 2 b5 20. Lxb5 axb5 21. Rxb5 dxc5 22. Tfd1 Rd4 23. Rd6+ Kc7 24. Rxf7 Lb5 25. Rxd8 Dxc3 26. Rxe6+ Rxe6 27. Dxb5 Txh3+ 28. gxh3 Dxh3+ 29. Kg1 Dg3+ 30. Kf1 Df3+ 31. Ke1 De3+ 32. De2 Dg1+ 33. Kd2 Dd4+ 1-0

Mäki-Uuro Miikka (MatSK) - Manninen Marko (HSK) ECO A48
1. d4 Rf6 2. Rf3 g6 3. Lg5 Lg7 4. e3 O-O 5. Rbd2 d6 6. Lc4 c5 7. c3 Rc6 8. O-O Lf5 9. Te1 h6 10. Lxf6 Lxf6 11. e4 Lg4 12. dxc5 dxc5 13. h3 Lxf3 14. Rxf3 Ra5 15. Ld3 c4 16. Lc2 e5 17. De2 Db6 18. Tab1 Tad8 19. Rd2 Dc5 20. Rf1 Lg5 21. g3 h5 22. h4 Lh6 23. T bd1 Rc6 24. Txd8 Txd8 25. Td1 1/2-1/2

Nykopp Michael (SKFC) - Paasikangas-Tella Johanna (EtVaS) ECO B77
1. e4 c5 2. Rf3 d6 3. d4 cxd4 4. Rxd4 Rf6 5. Rc3 g6 6. Le3 Lg7 7. f3 O-O 8. Lc4 Rc6 9. Dd2 Rd7 10. Lb3 Rb6 11. Rd5 Ld7 12. Rxb6 axb6 13. O-O Ra5 14. Lh6 Rxb3 15. axb3 Dc7 16. Lxg7 Kxg7 17. b4 Tad8 18. c3 e5 19. Rc2 Lb5 20. Tfe1 f5 21. exf5 gxf5 22. Re3 Lc 4 23. Rxc4 Dxc4 24. Tad1 Df7 25. De3 Dc7 26. Td5 f4 27. Dd3 Kf6 28. Td1 Ke6 29. De4 Tf7 30. c4 Tfd7 31. b3 Kf6 32. De1 Te7 33. Dh4+ Kg6 34. Dg4+ Kf6 35. Dh5 Te6 36. Dh6+ Kf5 37. Dh3+ Kf6 38. Dh4+ Kg7 39. c5 bxc5 40. bxc5 h6 41. b4 b6 42. h3 bxc5 43. bxc5 Kh7 44. Kh1 Tg6 45. Df2 Kh8 46. Dd2 Tdg8 47. cxd6 Dd7 48. Tg1 Tg5 49. Kh2 Th5 50. De2 Tg3 51. Df1 Tg6 52. Dd1 Tg3 53. Df1 Kg7 54. Td2 1-0

Parkkinen Jyrki (OSS) - Välkesalmi Kimmo (SKFC) ECO D45
1. Rf3 d5 2. d4 e6 3. c4 c6 4. Rc3 Rf6 5. e3 Rbd7 6. a3 Ld6 7. Le2 O-O 8. O-O Te8 9. b4 dxc4 10. Lxc4 h6 11. Lb2 De7 12. Db3 e5 13. dxe5 Rxe5 14. Rxe5 Lxe5 15. h3 b5 16. Le2 Le6 17. Dc2 Tac8 18. Tac1 Lb8 19. f4 a5 20. bxa5 La7 21. Tf3 Ld5 22. Rxd5 Rxd5 23. Kh1 Lxe3 24. Tg3 f6 25. Lh5 Lxc1 26. Lxe8 De1+ 27. Kh2 Lxf4 0-1

Pitkänen Jorma (LahS) - Meskanen Vesa (ESK) ECO C53
1. e4 e5 2. Rf3 Rc6 3. Lc4 Lc5 4. c3 De7 5. d3 Rf6 6. Lg5 h6 7. Lxf6 Dxf6 8. b4 Lb6 9. a4 a6 10. Rbd2 O-O 11. O-O Re7 12. d4 d6 13. dxe5 dxe5 14. Le2 Rg6 15. Rc4 La7 16. Dc2 Lg4 17. Re3 Lxe3 18. fxe3 Db6 19. Kf2 Tae8 20. a5 Da7 21. h3 Ld7 22. c4 f5 23. c5 fxe4 24. Dxe4 Lf5 25. Dc4+ Le6 26. De4 Lf5 27. Dc4+ Kh7 28. e4 Ld7 29. Kg1 Rf4 30. Dc2 Rxe2+ 31. Dxe2 Lb5 32. Df2 Lxf1 33. Txf1 Db8 34. Dg3 Dd8 35. Tf2 Df6 36. h4 Df4 37. Rg5+ hxg5 38. Txf4 gxf4 39. Dg5 Kg8 40. Dg4 Te7 41. h5 c6 42. Kf2 Tf6 43. Dg5 Kf8 44. Dg4 Kf7 45. Dc8 Tfe6 46. Kf3 Kf6 47. Kg4 Kf7 48. Dd8 Te8 49. Dd7+ T6e7 50. Df5+ Kg8 51. Kg5 Tf 7 52. Dg6 Tee7 53. Dd6 Te8 54. Dd1 Tef8 55. Db3 Te8 56. Kg6 Te7 57. Da2 Kf8 58. Dd2 Td7 59. De2 Ke8 60. Dc4 Tf6+ 61. Kg5 Kd8 62. Dg8+ Kc7 63. De8 Td2 64. Dxe5+ Kd7 65. g4 fxg3 66. Dxg3 Ke6 67. Db8 Tg2+ 68. Kh4 Tf1 69. De8+ 1-0

Ristoja Jan (SKFC) - Keskisarja Teemu (TuTS) ECO B24 1. e4 c5 2. Rc3 Rc6 3. g3 e6 4. Lg2 Rf6 5. d3 Le7 6. Rf3 d5 7. O-O O-O 8. exd5 exd5 9. Lf4 Lg4 10. h3 Lh5 11. Dd2 d4 12. Re4 Rd5 13. g4 Rxf4 14. Dxf4 Lg6 15. Re5 Rxe5 16. Dxe5 f6 17. Dg3 f5 18. gxf5 Lxf5 19. a4 a5 0-1

Sammalvuo Tapani (Taraus) - Svörjov Igor (Viro) ECO B06
1. d4 g6 2. e4 Lg7 3. Rf3 d6 4. Rc3 c6 5. a4 Rd7 6. Le3 Dc7 7. a5 Rgf6 8. Lc4 O-O 9. O-O e5 10. dxe5 dxe5 11. h3 h6 12. Dc1 Kh7 13. Db1 Re8 14. Lb3 f5 15. exf5 gxf5 16. Dd1 Tf6 17. Rh4 Rf8 18. Dh5 Rg6 19. Rxg6 f4 20. Rh4 fxe3 21. Dxe8 Le6 22. Dxa8 1-0

Sorri Juhani (HSK) - Nouro Mikael (SKFC) ECO A49 1. d4 Rf6 2. Rf3 g6 3. g3 Lg7 4. Lg2 O-O 5. O-O d6 6. b3 Rbd7 7. Lb2 c6 8. Rbd2 Dc7 9. Rc4 b5 10. Re3 Lb7 11. c4 bxc4 12. Rxc4 Tac8 13. Tc1 Db8 14. Lh3 c5 15. dxc5 Txc5 16. Re3 Txc1 17. Dxc1 Tc8 18. Da1 Tc7 19. Tc1 Txc1+ 20. Dxc1 Rc5 21. Lg2 La6 22. Dc2 R fe4 23. Lxg7 Kxg7 24. Rd4 Db4 25. Lxe4 Dxd4 26. Lf3 e5 27. Lg2 Lb5 28. Lf1 Re4 29. a4 Ld7 30. Dc4 Le6 31. Dxd4 exd4 32. Rc2 Lxb3 33. Rxd4 Lxa4 34. e3 a5 35. f4 Kf6 36. Lc4 Ld7 37. Rc2 Le6 38. Ld3 Rc5 39. Lb5 Lb3 40. Ra3 Ke6 41. Kf2 Kd5 42. Le8 Ke6 43. Ke2 Kf5 44. Rb5 Lc4+ 45. Kf3 Lxb5 46. Lxb5 a4 47. e4+ Kf6 48. Ke3 a3 49. Lc4 Ke7 50. Kd4 Rd7 51. La2 Rf6 52. Lb3 Rh5 53. h3 Rf6 54. Ke3 Rd7 55. Kd4 Rc5 56. Ld5 Re6+ 57. Kc 3 Rg7 58. Kb3 Rh5 59. Kxa3 Rxg3 60. Kb3 0-1

Tella Jussi (EtVaS) - Holmsten Aleksei (TuTS) ECO D85
1. d4 Rf6 2. Rf3 g6 3. c4 Lg7 4. Rc3 d5 5. cxd5 Rxd5 6. e4 Rxc3 7. bxc3 O-O 8. Le2 c5 9. Tb1 Rc6 10. d5 Lxc3+ 11. Ld2 Lxd2+ 12. Dxd2 Ra5 13. h4 Lg4 14. h5 Lxf 3 15. gxf3 e5 16. hxg6 fxg6 17. d6 b6 18. Dd5+ Kg7 19. Dxe5+ Df6 20. Dh2 h5 21. Dg3 Df4 22. Td1 Rc6 23. Tg1 1/2-1/2

Vihinen Teemu (EtVaS) - Kilpelä Panu (I-HSK) ECO C41
1. e4 e5 2. Rf3 d6 3. d4 Rf6 4. Rc3 Rbd7 5. h3 Le7 6. Le3 O-O 7. Dd2 c6 8. O-O-O b5 9. Ld3 a6 10. g4 b4 11. Re2 exd4 12. Rexd4 Lb7 13. g5 Rxe4 14. Lxe4 d5 15. Rxc6 Lxc6 16. Lxd5 Rb8 17. Re5 Dxd5 18. Dxd5 Lxd5 19. Txd5 f6 20. gxf6 Txf6 21. Lg5 Td6 22. Txd6 Lxd6 23. Te1 Ta7 24. Rd3 Rc6 25. Te4 a5 26. Le3 Tc7 27. Lb6 Tc8 28. Tc4 a4 29. La5 b3 30. axb3 axb3 31. cxb3 Kf7 32. Lc3 Re7 33. Txc8 Rxc8 34. Kd2 g5 35. Ke3 Re7 36. Ke4 Lb8 37. Re5+ Ke6 38. Rf3 h6 39. Lg7 Rg8 40. b4 Kf7 41. Le5 La7 42. Ld4 Lb8 43. b5 Kg6 44. b6 Re7 45. Le5 Lxe5 46. Rxe5+ Kf6 47. b7 1-0

Äijälä Jouko (LahS) - Pirttilahti Janne (MatSK) ECO C14
1. e4 e6 2. d4 d5 3. Rc3 Rf6 4. Lg5 Le7 5. e5 Rfd7 6. Lxe7 Dxe7 7. f4 a6 8. Rf3 b5 9. Le2 Rb6 10. O-O O-O 11. Kh1 c5 12. dxc5 Dxc5 13. Ld3 g6 14. De1 Ta7 15. Dh4 De7 16. Rg5 f6 17. exf6 Dxf6 18. Tae1 Rc6 19. Df2 Rc4 20. Lxc4 bxc4 21. Db 6 e5 22. Rxd5 Dd6 23. Td1 exf4 24. Re4 De5 25. Tfe1 Kh8 26. Dxc6 Lg4 27. Ref6 Df5 28. Rxg4 Dxg4 29. Dxc4 1-0

Rikospoliisien Shakkikerhon kotisivun alkuun